Jeff Koons

 

  Seveni kadar sevmeyeni de çok olan Koons ‘un sanat dünyasında edindiği güç sayesinde sanat dünyasında bir marka olmuştur. Hatta onun için sanat dünyasının Ronald Reagan’ı derler. Koons’un eserlerinin birçoğunu endüstriyel heykel ve enstalasyonlar oluşturur. Warhol ve Hirst gibi eserlerini gözetimindeki teknisyenler tarafından üretilir.

  Chicago sanat enstitüsü’nde resim eğitimi alan Koons ; sanat hayatına Modern Sanat müzesinde üyelik satarak başlar . Kazandığı büyük pazarlama yeteneği sayesinde promosyonu yapılacak bir meta olarak sanat kavramını benimsedi. Hatta sanat camiasını dehşete düşüren Wallstreet jargonunu kullanmaktan çekinmedi. Eserlerinin rekor fiyatlara satılması ile edindiği medyatik güçle beraber ürettiği eserlerinde sanayi sürecini daha da arttırdı. Eserlerinde en iyi ve farklı malzemeleri kullanmaya devam etti. Peki Koons ‘sa sanat dünyasında  bu kadar güç kazandıran eserler nelerdir ? Koons genel olarak Kitsch ürünler yaratıyor dersek yanılmış olmayız. Almanca bir terim olan kitsch var olan tarzın bir aşşağı kopyası olan sanatı sınıflandırmak için kullanılır. Bu terim ayrıca, kibirli ve bayağı bir tada sahip şeylere ve ticari kaygılarla üretilmiş olan banal, rüküş ve sıkıcı ürünlere gönderme yaparken de kullanılır. Bu konu da ağır eleştirler alsa da  Koons eserlerinin sanat kavramini ve sanatin sinirlarini zorlayan bir ozelliginin olduğunu . yarattigi urunlerin sahip oldugu komik hava yuzunden sanat dunyasi ve sanat eseri kavramlarini ti ye aliyormus gibi göründüğüde iddia edilir. Ayrıca koons'un islerini urun diye nitelendirmek endustri cagi ve modernizm ertesi sanat in aldigi rol ve gecirdigi degisim nedeniyle garip sayilmaz, Warhol da kendi atolyesini the fabrika olarak adlandirmistir. Sanat toplumsal degisimlerden kendini soyutlayamaz, o yuzden bu teknolojik ve mekanik caga uygun olarak gunumuzde sanat da kendini kacinilmaz bir sekilde farkli bicimlerde  kendini gösterdiğini unutmamak gerekir.

  Koons’un eserlerini detaylı inceleyecek olursak en dikkat çekici eseri  paslanmaz çelikten ürettiği  balon hayvanlar serisidir. Bu seriye başka objeler de ekleyerek çalışamlarına devam etmiştir. Bir çok kesim tarafından bu çalışmalar büyüleyici bulunmaktadır. Ayrıca Koons’un ses getiren diğer eseri ‘Yavru kopek ‘ heykeli. Aslında eser dev bir West Higland teriyeri heykelidir. Heykel, 23 ton toprağa dikili petunia ,kadife çiçeği ve begonyayla paslanmaz  çelikten yapılmıştır. İlk başta İspanya’da Bilbao Guggenheim’ın dışına yerleştirilmiş  daha sonra 2006 yılında New York’taki General Electric binasının önüne taşındı..

  Her nekadar eserleri ve oluşturduğu sanat pazarı ağır eleştirler de alsa. Başka sanatçılar üzerinde muazzam bir etki bırakmıştır. Üretim sürecine fiziksel olarak dahil olmasa da ürettiği fikirleriyle Newyork’taki atölyesinde 80 kişiyi istihdam etmekte Warhol gibi esas olarak bir sanayi sürecini yönetmektedir.