KÜBİK SAVAŞ KARŞITLIĞI

 

KÜBİK SAVAŞ KARŞITLIĞI

 

 

  Bask illerinin en eski kasabası, kültürel geleneklerin merkezi sayılan Guernica, Asilerin gerçekleştirdiği bir hava saldırısıyla yerle bir edildi. Bu savunmasız kasabanın bombalanması 45 dk. Sürdü. İspanya iç savaşı sırasında The Times ‘ 27 Nisan ,1937 ‘ Guernica bombardımanını dünyaya böyle duyurmuştu. Oysa Picasso’nun yorum ve bu olayı resim diline aktarması 20. yy ‘ın unutulmaz olaylarından biri yaptı.

  20 yy başında, ışığın geçici etkilerini resmetmek isteyen izlenimcilerden hoşnut olmayan bir genç ressam kuşağı yetişiyordu. İzlenimcilikte yaygın olan görme duyusu yerine , aklın gücünü ortaya koymak isteyen bu genç sanatçıların başını Picasso ve Braque çekiyordu. İç içe geçen portreler,manzaralar, natürmortlar çiziyolardı. Özellikle ozamana kadar resimde derinlik etkisi perspektifle veriliyordu.

Bunun yerine tualin yüzeyini üç boyutlu nese çizebilmenin yollarını aradılar.

  Tam böyle bir zamanda meydana gelen Guernica bombardımanı Picasso’da derin etkiler bırakmış, hatta o yıl hazırlanmakta olduğu Paris fuarında sergilenecek resminde kendi kişisel gelişimini konu alacak resim yapmaktansa, Guernica Bombardımanını ele almayı tercih etti. Tablosunda Kübizmin bütün özelliklerini kullandı. Kübistler özellikle herhangi birşeyde  gözün türlü türlü yönlerden gördüğü

Özellikleri bir arada geometrik şekilerde göstermeye çalışmıştır. Onlara gore konu sadece görünen değil görünmeyen tarafınıda göstermek gerekir. Picasso’da tablosunda bu yoldan sapmadan sadece olayı bombardıman olarak görmeyip, faşistlerin dünyanın sonunu getirmek için giriştikleri kanlı bir eylem olarak nitelendirmiştir.

  Guernica her ne kadar ilk sergilendiğinde güncel konulara değinir olarak görülsede,

Çalışmanın ve dönemin gazetelerinin siyah beyaz oluşu, resimde işlenen haykıran kadınlar, kuşlar,yıkılan binalar savaçın kötülüğünü derin etkiler bırakarak aktarması dünyada geniş yankı uyandırdı.

  Bunlarla beraber hala Picasso’nun resimde neyi neyin simgelemeye  çalıştığı tartışma konusudur. Picasso açıklamalarında resimler//ini iç güdüsel olarak yaptığını

Söylemiştir. Gerçek olan şudur ki; 1981 yılına kadar İspanya dışında sürgün olarak kalan bu tablo, faşizme karşı İspanyolların duvarını süslemiştir. Adeta faşizm karşıtlığının simgesi olmuştur.