MANET VE MODERNİZM

 

MANET VE MODERNİZM

 

 

   19. yy’ın Avrupa’sında Rönesanstan beri görülmemiş, özellikle insanların hayata bakış açısını değiştiren, devrimlere sahne olan bir dönem yaşandı. Sanat hayatını derinden etkileyen ve birçok yeni denemelerin yapıldığı bu dönemi tarihçiler  ‘ Devrim  çağdı “ olarak adlandırdılar. Modern hayatın belirgin bir şekilde ortaya çıktığı bu dönemin en önemli ressamlarında biri E. Manet’tir.

   Öyle ki Manet o dönem yaygın olan gerçekçilik akımından izlenimciliğe geçişte önemli rol oynadı. Özellikle ‘Kırda ogle yemeği’  ve ‘Olympia’ adlı eserleri kendisinden sonar yetişen ressamlara esin kaynağı oldu. Bu iki resim modern sanatın başlangıcı sayılır. Manet sanatının ilk yıllarında büyük eleştiriler aldı. Resimlerinde akademik kuralları hiçe sayması, o dönem için önemli olan ahlak kuralları dışına çıkarak cesurca eserlerini sergilemesi eleştirmenler tarafından eserlerinin bayağı bulunmasına sebep oluyordu.

Öyle ki eserlerindeki bitmemişlik duygusu ve fotoğrafa benzer ışıklandırma etkisi karikatürister tarafından bile  dalga konusu olmuştur.

   Aslında Manet eserlerinde yaşadığı devrin ruhunu en iyi şekilde yansıtıyordu. Özellikle tren yollarının gelimesinden sonar şehir hayatı hareketlenmiş, günlük yaşamdaki değişimler gözle görülür hale  gelmişti. Manet bu değişimleri eserlerine en iyi şekilde aktarmayı başardı. Paris sokaklarından manzaralara yer verdi. Paris günlük yaşamı, kafe ,restaurant gibi meknaları resimler/inde sık sık kullandı. The Gare Saint –Lazare isimli çalışması buna en güzel örneklerden biridir.

   Sonuç olarak Manet’in sanat hayatındaki tutumu, bütün eleştirilere ragmen kendisinden sonar gelen sanatçılara olumlu etkisi oldu. Picasso ,Goya Cezanne, Courbet gibi önemli sanatçılar eserlerine hayranlık duydular. ‘Olympia ‘ve ‘Kırda Öğle Yemeği’ isimli tabloları

Modern çağa geçişin en önemli sembolleri olarak sanat hayatındaki yerini aldı.

 

 

 

 

Kaynak:

Manet- Pierre Courhion, 19 th Century, Manet’s Modernisim- Michael Fried